EKONOMİ

Avro Bölgesi’nde sanayi üretim verileri açıklandı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi’nin ocak ayı mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim verilerini açıkladı.

Buna göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi, ocakta aralık ayına kıyasla değişmezken, Ocak 2021’e göre ise yüzde 1,3 geriledi.

AB’de sanayi üretimi, ocakta hem bir önceki aya kıyasla hem de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,4 yükseldi.

EN FAZLA AYLIK ARTIŞ AVUSTURYA’DA

Söz konusu dönemde AB ülkeleri arasında aylık bazda sanayi üretiminde en fazla artış yüzde 6,2 ile Avusturya’da, yüzde 3,1 ile Çekya’da ve yüzde 3 ile Polonya’da gerçekleşti. En fazla düşüş ise yüzde 6,1 ile Estonya’da, yüzde 5 ile Portekiz’de ve yüzde 4,1 ile Yunanistan’da belirlendi.

EN FAZLA YILLIK ARTIŞ LİTVANYA’DA

Sanayi üretimi yıllık bazda ise en fazla yüzde 24,7 ile Litvanya’da, yüzde 17,3 ile Avusturya’da ve yüzde 16,6 ile Polonya’da artarken, İrlanda’da yüzde 20, Portekiz’de yüzde 4,2 ve Malta’da yüzde 3,8 azaldı.

Not : Bu haber Cumhuriyet internet sitesinden, tarafgazetesi.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi rozywebmaster@gmail.com adresimize gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu